Czy zawsze przed malowaniem trzeba gruntować? | Poradnik

Rezygnacja z gruntowania to największy i najbardziej kosztowy błąd jaki można popełnić podczas malowania. Brak gruntowania może doprowadzić do pękania i łuszczenia się powłok malarskich, słabej przyczepności farby, nieestetycznych zacieków oraz przebarwień kolorów. Naprawa tych szkód jest kosztowna oraz wiąże się z niepotrzebnie zmarnowanym czasem i nerwami.

Każdy marzy o pięknie pomalowanych ścianach, jednolitym kolorze bez smug czy przebarwień. Jest to z pozoru łatwa czynność, wymaga jednak określonych działań i zastosowania odpowiednich środków.  Aby uzyskać idealny efekt, potrzebne są zabiegi poprzedzające samo malowanie. By osiągnąć oczekiwany rezultat nie warto oszczędzać i pomijać żadnego etapu. W końcu po remoncie chcemy się cieszyć efektami przez długie lata. Co to jest gruntowanie? Co daje gruntowanie? Kiedy i jak gruntować ściany? Przeczytaj, jak przeprowadzić gruntowanie powierzchni, po jakie produkty sięgnąć oraz kiedy gruntować.

Spis treści:

 1. Co oznacza i co daje gruntowanie ścian ? Gruntowanie co to jest?
 2. Jakie powierzchnie trzeba zagruntować?
 3. Czy gruntować ściany już pomalowane? Czy przed każdym malowaniem trzeba gruntować?
 4. Jak gruntować ściany już pomalowane?
 5. Jak wybrać odpowiedni grunt do ścian? Jaki grunt do ścian?
 6. Jak gruntować ściany? Ile razy trzeba gruntować?

 

Co oznacza i co daje gruntowanie ścian ? Gruntowanie co to jest?

Aby farba mocno pokryła ściany i sufity, mocno do nich przylegała  a w przyszłości nie łuszczyła się i nie odrywała należy podłoże odpowiednio przygotować i zagruntować. Dla laika termin gruntowanie ścian może brzmieć tajemniczo i kojarzyć się z czymś skomplikowanym. Nie ma się jednak czego obawiać. Grunt to materiał remontowy zazwyczaj w postaci płynnej, który przede wszystkim wchłania się w powierzchnie przed malowaniem, a gruntowanie ścian sprowadza się do powleczenia specjalnym preparatem powierzchni. Proces najlepiej przeprowadzić dzień przed rozpoczęciem prac malarskich.

Dlaczego gruntowanie przed malowaniem w wielu przypadkach jest konieczne? Gruntowanie jest bardzo istotnym elementem prac budowlanych wszelkiego typu od najdrobniejszych przemalowaną ścian po łączenia kartongipsów. Zabieg ten przygotowuje podłoże do dalszych czynności dając wiele korzyści. Wyrównuje chłonność ścian na całej powierzchni. Dzięki temu podczas nakładania ścian unikniemy zacieków, smug czy przebarwień. Ściana zagruntowana jest bardziej gładka dzięki czemu farba lepiej się rozprowadza. Gruntowanie ścian niesie ze sobą również korzyści finansowe. Grunt do ścian wnika na głębokość kilku milimetrów Dzięki zmniejszonej chłonności zmniejsza zużycie farby właściwej.

Wzmacnia podłoże, ścianą nie kurzy się w dół dzięki czemu podczas malowania farbą elementy ściany nie osadzają się na pędzelku bądź wałku. Pomimo iż grunt jest najczęściej przeźroczystym specjalistycznym płynem nie ulegajmy złudzeniom: nie możemy gruntować sama woda, woda wyparuje i nic nie zostanie.

Jakie powierzchnie trzeba zagruntować?

Wiele osób zastanawia się czy każdą powierzchnie trzeba zagruntować oraz czy przed każdym malowaniem trzeba gruntować ściany. Gruntowanie powinno być nieodzownym etapem malowania. Gruntowania nie należy pomijać - wpływa na głębie koloru, jednolitość wymalowania i pozwoli na osiągnięcie estetycznej powierzchni bez smug. Chęć zaoszczędzenia na gruntowaniu może przynieść odwrotne skutki min. problemy z puchnąca farba czy niejednolitym kolorem. 

Gruntowanie sufitów i ścian jest absolutnie niezbędne przy nowych, niemalowanych wcześniej ścianach. Takie ściany są najczęściej chłonne i pyliste, dlatego nałożenie gruntu przed malowaniem jest koniecznością.  Gruntowanie przeprowadzamy po zatynkowaniu i związaniu się tynku co zazwyczaj trwa 28 dni. Należy zagruntować również nowe tynki gipsowe i mineralne, nowe gładzie gipsowe, niezaciągnięte płyty gipsowo kartonowe, ściany w stanie deweloperskim lub po usunięciu starych powłok malarskich oraz plamy lub zacieki po ich usunięciu.

Zadzwoń do nas 694 212 788 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac.

Czy gruntować ściany już pomalowane? Czy przed każdym malowaniem trzeba gruntować?

Po zakupie lokalu w stanie deweloperskim zalecamy gruntowanie ścian. Wykonawcy często dla obniżenia kosztów nie gruntują ścian i używają słabej jakości farb. Natomiast jeśli ściany były wcześniej malowane dobrej jakości farbami lateksowymi lub akrylowymi, a powłoką jest w niezłym staniem nałożenie wyrobu gruntującego mogłoby spowodować zmniejszenie przyczepności nowej martwy oraz spowodować gorsze krycie. W takim przypadku przed malowaniem ściany należy umyć  i odtłuścić mydłem malarskim.

Ściany już pomalowane należy gruntować w przypadku gdy są chłonne lub pyliste. Aby sprawdzić czy należy gruntować powalone ściany wystarczy przetrzeć dłonią powłokę. Jeśli dłoń będzie czysta i nie zostanie na niej osad z farby można pominąć gruntowanie.

Jak gruntować ściany już pomalowane?

Etapy:
- usuwamy starą powłokę
- myjemy ściany wodą z dodatkiem mydła malarskiego, zmywamy ściany i tłuste zacieki
- usuwamy  ewentualne ogniska pleśni i grzybów, następnie zmywamy ściany czystą wodą
- uzupełniamy ubytki i wyrównujemy za pomocą masy szpachlarskiej i papieru ściernego
- nakładamy warstwę farby podkładowej lub gruntujemy w przypadku usunięcia poprzedniej powłoki malarskiej lub w naprawianych miejscach

Jak wybrać odpowiedni grunt do ścian? Jaki grunt do ścian?

Wybór odpowiedniego środka może być nie lada wyzwaniem. W praktyce środek gruntujący należy dobrać do rodzaju i stanu podłoża do farby oraz charakteru pomieszczenia. Inny grunt użyjemy do farby elewacyjnej, a inny do akrylowej. Producenci zalecają rozwiązania systemowe, czyli zastosowanie gruntu i farby tej samej firmy. Będziemy mieć pewność kompatybilności obu produktów, a farba będzie doskonale przylegać.

Jak już wspomnieliśmy jedna z cech gruntu jest zmniejszenie chłonności ścian. W niektórych domach, w szczególności w starszym budownictwie gdzie używany był cement piaskowy zaprawy maja bardzo dużą chłonność. W takim przypadku należy zastosować specjalny grunt głęboko penetrujący. W przypadku ścian żelbetowych które nie będą pokryte tynkiem warto zastosować grunt szczelny czyli taki który poprawia przyczepność powierzchni. We wnętrzach o podwyższonej wilgotności jak łazienki czy pralnie stosuje się wysokiej jakości preparaty gruntującą tworzące wodoodporna np. grunt kwarcowy.

Grunty to bezbarwna emulsja natomiast farby podkładowe gruntujące są zabarwione, najczęściej na biało. Używa ich się w szczególności podczas malowania na intensywne kolory. 

Farby podkładowej ułatwiają nawet bardzo drastyczne zmiany kolorystyczne, warto ich użyć w przypadku zmiany koloru z intensywnego ciemnego na jaśniejszy. Wtedy podkład „odcina” stary kolor, a podczas malowania zużywamy mniej farby ponieważ położymy mniej warstw farby dekoracyjnej.

Zadzwoń do nas 694 212 788 i uzyskaj bezpłatną wycenę prac.

Jak gruntować ściany? Ile razy trzeba gruntować?

Jak gruntować ściany aby uzyskać idealny efekt? Wystarczy nałożyć preparat na czyste i gładkie podłoże za pomocą pędzla, wałka lub natrysku. Choć z reguły wystarcza jedna warstwa ilość warstw powinniśmy dostosować do chłonności podłoża. Zdarza się, w szczególności przy grubszych tynkach cementowo wapiennych, że dane podłoże wymaga dwóch aplikacji. 

Gruntowanie najlepiej wykonać dobę przed malowaniem. Jest to czas potrzebny do wyschnięcia i związana gruntu. Dobrze nałożony i związany grunt jest świetną bazą i pozwoli na równomierne rozprowadzenie farby po podłożu.

Aby sprawdzić czy ściana jest dobrze zabezpieczona gruntem można wykonać test gąbki. Należy mokra gąbka przeciągnąć po ścianie zabezpieczonej gruntem. Jeżeli ściana nadal chłonie wodę należy zagruntować kolejną warstw. Gdy po przetarciu ściany na dłoniach nie pozostaje nalot gruntowanie nie jest konieczne.

Gruntowanie krok po kroku:

 • przed gruntowaniem należy zaczekać aż proces wiązania tynku się zakończy ( ok 28 dni)
 • W przypadku ścian zabrudzonych należy umyć je mydłem malarskim
 • Usuwamy ew. Skupiska grzybów i pleśni
 • należy oczyścić powierzchnie ścian z luźnych cząsteczek lub odspajajacej się starej farby. 
 • Czekamy aż ściana będzie całkowicie sucha
 • nakładamy grunt na ściany oraz sufit w temperaturze powyżej 10 stopni
 • Ostatni ruch wykonujemy z góry do dołu, dzięki temu unikniemy smug
 • Po wyschnięciu gruntu możemy malować farba dekoracyjną

Część klientów pyta specjalistów firmy TOMCORP czy gruntujemy ściany przed malowaniem? Oczywiście! Przed każdym malowaniem powierzchnię odpylamy, następnie gruntujemy. Mamy na koncie setki remontów mieszkań i lokali usługowych. Jeśli zdecydujesz się na remont mieszkania lub będziesz chciał urządzić nowy lokal czy obiekt w stanie deweloperskich, możesz skorzystać z naszej oferty.


Zobacz także

Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą

Nie tylko wyceny mamy w cenie! Nasi specjaliści zapraszają na bezpłatne konsultacje podczas których przekonasz się, co możemy dla Ciebie zrobić. Profesjonalnie, kompleksowo i najważniejsze, że w  jednym miejscu do Twojej dyspozycji są architekci, ekipa wykończeniowa i stolarska.

Formularz kontaktowy