Wiele klientów pyta nas czy powinni odpowietrzyć podłogówkę, jak powinni to zrobić i jak często? Powietrze w instalacji jest zjawiskiem niepożądanym. Będzie utrudniało przepływ wody i ogrzewania pomieszczenia. Podpowiadamy skąd wzięło się powietrze w podłogówce oraz jak ją odpowietrzyć.
Spis treści:
- Skąd powietrze w podłogowe?
- Objawy zapowietrzonej podłogówki?
- Jak odpowietrzyć podłogówkę?
- Ile trwa odpowietrzanie podłogówki?
- Odpowietrzanie ogrzewania podłogowego – rozdzielacz poniżej
- Czy podłogówka musi cały czas pracować?
- Jak często odpowietrzać podłogówkę?
Skąd powietrze w podłogowe?
Najczęściej powietrze w podłogówce jest skutkiem złej instalacji lub złego odpowietrzenia przed pierwszy rozruchem. Nieprawidłowe użytkowanie tj. napełnienie instalacje zbyt dużą lub zbyt małą ilością wody lub napełnienie w zbyt szybkim tempie również prowadzi do powstawania krążących pęcherzyków w instalacji.
Jakie są objawy zapowietrzonej podłogówki?
Gdy nasza instalacja ogrzewania podłogowego jest zapowietrzona można dostrzec różnice w poziomie ogrzewania. Pierwszym sygnałem będzie nierównomierne ogrzewanie oraz powstanie tzw. „zimnych wysp”, czyli miejsc o mniejszej temperaturze. Pomieszczenia mogą wydawać się chłodniejsze niż dotychczas. Zapowietrzona podłogowa może być też głośniejsza. Pompa może wydawać niepokojące dźwięki, bulgotać szumieć i pracować głośniej. Szum, stukanie ,bulgotanie i przelewane instalacji to zdecydowanie sygnały, że coś jest nie tak i warto odpowietrzyć instalację.
Jak poprawnie odpowietrzyć podłogówkę?
Jeżeli Twój system ogrzewania podłogowego jest w miarę nowy najprawdopodobniej jest zainstalowany automatyczny odpowietrznik (zawór odpowietrzający). Znajdziesz go w rozdzielaczu ogrzewania podłogowego, wygląda jak mała skrzynka.
Odpowietrzanie podłogówki krok po kroku:
- Krok 1
Zakręć zawory oprócz jednego – ten będzie odpowietrzany. - Krok 2
Odkręć dopływ wody. Woda z całą mocą będzie przepływać przez jedną pętle przepychając powietrze do odpowietrznika - Krok 3
Powtórz czynność dla kolejnych pętli - Krok 4
Możesz z powrotem odkręcić zawory co wznowi działanie całej instalacji.
Jeśli posiadasz instalację mieszaną tj. oprócz ogrzewania podłogowego masz również grzejniki – odpowietrz je po zakończeniu odpowietrzania podłogówki.
Ile trwa odpowietrzanie podłogówki?
Każdy z zaworów odpowietrzamy osobno, jeden po drugim. Przelewamy wodę tak długo aż pozbędziemy się powietrza. Każde odpowietrzenie jednego zaworu trwa od kilku do kilkunastu minut. Więc odpowietrzenie całej instalacji może zająć nawet 2 godziny przy jednym rozdzielaczu (ma on zazwyczaj ma 8 pętli)
Odpowietrzanie ogrzewania podłogowego – rozdzielacz poniżej
Zdarza się czasami że rozdzielacz jest na innym poziomie niż instalacja podłogowego ogrzewania np. rozdzielacz jest w piwnicy, lub ogrzewanie podłogowe mamy na wyższym piętrze.
Jak odpowietrzyć tego rodzaju ogrzewanie podłogowe?
- Krok 1
Wyłącz pompę instalacji zamykając jednocześnie wszystkie zawory w rozdzielaczu, w tym odpowietrzniki automatyczne. - Krok 2
Do zaworów spustowych obu belek (zasilającej i powrotnej) zamocuj wężyki. Pierwszy podłącz do instalacji wodociągowej, a ten odchodzący od belki powrotnej będzie odprowadzał wodę do kanalizacji. - Krok 3
Podobnie jak w poprzednim wariancie, czynność odpowietrzania powtórz dla każdej pętli osobno.
Po odpowietrzeniu wszystkich pętli możesz uruchomić instalację ponownie.
Czy podłogówka musi cały czas pracować?
Pompa podłogówki powinna pracować cały czas, nawet po osiągnieciu pożądanej temperatury w pomieszczeniu. Zamknąć powinien się tylko zawór, dzięki czemu jest równa temperatura bez miejsc zimnych i ciepłych.
Jak często odpowietrzać podłogówkę?
Aby sprawdzić czy należy odpowietrzyć podłogówkę w pierwszej chwili należy przypomnieć sobie kiedy ostatnio to robiliśmy. Koniecznie trzeba odpowietrzyć podłogówkę po ułożeniu, ale jeszcze przed pierwszym uruchomienie. Następne odpowietrzenie podłogówki warto przeprowadzić po ok 4 latach
Jeśli jednak powietrze będzie pojawiało się w instalacji stale i jedna lub więcej pętli będą często zapowietrzone, prawdopodobnie czeka Cię naprawa lub wymiana instalacji. Jeśli będziesz potrzebował solidnych wykonawców do prac z instalacją grzewczą zapraszamy do kontaktu. W naszej ofercie znajdą Państwo szereg usług od robót ziemnych po wykończeniowe, wśród nich również instalacje. Solidnie przeprowadzony remont sprawi, że będą mogli Państwo spać spokojnie nie martwiąc się o bezpieczeństwo i odpowietrzanie instalacji.